Członkowie Stowarzyszenia Ekohoryzont biorą udział w programie edukacyjnym Zielony Lider 2023, organizowanym przez Fundację Sendzimira, a finansowanym przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
Aktualizacja 24.03.2023
Z powodzeniem ukończyliśmy pierwszy etap szkolenia uzyskując certyfikat dla Ewy Witkowskiej i Anety Matuszkiewicz, a także Anny Wypych, będącej członkiem zespołu Ekohoryzont programu Zielony Lider.
Trwa rekrutacja do drugiego etapu szkolenia, obejmującego 4 zjazdy i szkolenie e-learningowe dla wybranych grup programu. Jednym z kryteriów oceny rekrutacji jest ocena zadania grupowego.
Zadanie grupowe polegało na wytypowaniu obszarów wymagających poprawy na terenie gminy i określenie wskaźników, a także przyczyn i skutków problemu ekologicznego występującego w regionie. Jako grupa Ekohoryzont skupiliśmy się na problemie dzikich wysypisk i rosnącej ilości odpadów, w tym odpadów zmieszanych, które rokrocznie trafiają do zakładu gospodarowania odpadami.
Efekty pracy grupowej zespołu Ekohoryzont można obejrzeć poprzez kliknięcie w link:
https://ekohoryzont.org/files/drzewo/index.html
Aktualizacja 30.03.2023
Dobre wieści przyszły do nas z Fundacji Sendzimira! Zespół Ekohoryzont przeszedł rekrtuację do drugiego etapu szkolenia Zielony Lider. Przed nami 4 zjazdy edukacyjne i kurs e-learningowy w temacie gospodarki cyrkularnej w obszarze gospodarowania odpadami.
Aktualizacja 17.04.2023
Aneta Matuszkiewicz i Anna Wypych reprezentowały grupę Ekohoryzont podczas I zjazdu Zielonego Lidera 2023 organizowanego przez Fundację Sendzimira i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. SzczegółyAktualizacja 19.06.2023
Gospodarowanie odpadami było kluczowym tematem omawianym podczas zjazdu. Uczestnicy mieli okazję poznać różne aspekty tego zagadnienia, począwszy od segregacji odpadów, przez recykling, aż po metody ograniczania powstawania odpadów. Warsztaty były interaktywne i praktyczne, umożliwiając uczestnikom zdobycie solidnej wiedzy w tej dziedzinie i realizację planu własnych projektów. SzczegółyAktualizacja 16.09.2023
Za nami III już zjazd projektu Zielony Lider, realizowanego przez Fundację Sendzimira i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. W dniach 11-12 września 2023 w Warszawie mieliśmy okazję wziąć udział w inspirujących warsztatach dotyczących komunikacji i efektywności realizacji projektów. Celem projektu zespołu Ekohoryzontu jest likwidacja zjawiska powstawania dzikich wysypisk na terenie gminy Parzęczew. Dowiedzieliśmy się, jak skuteczniej informować o zasadach gospodarowania odpadami, w tym o segregacji odpadów, a także funkcjonowaniu PSZOK, do którego mieszkańcy gminy bezpłatnie mogą oddawać odpady tj. przeterminowane leki, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, a nawet 1 zestaw zużytych opon rocznie.Już za miesiąc ostatni zjazd programu Zielony Lider 2023, kończący cykl edukacyjny. Do zobaczenia!
Aktualizacja 20.10.2023
W ramach realizowanego projektu Zielony Lider, członkowie zespołu Ekohoryzont wyjechali na wizytę studyjną do Macedonii, Skopje. Odwiedziliśmy dwie fabryki produkujące z recyklingowanych materiałów. Pierwsza z nich specjalizowała się w tworzeniu produktów tekstylnych, a druga w przedmiotach szklanych. Było to dla nas niesamowite doświadczenie, obserwować, jak odpady, które w wielu miejscach na świecie kończą na wysypiskach, tutaj są przekształcane w piękne, użyteczne przedmioty. W obu fabrykach zwrócono uwagę na to, jak ważne jest wykorzystywanie nowoczesnych technologii w procesach recyklingu. Niezwykle ważnym elementem naszej wizyty była możliwość nawiązania nowych relacji. Kontakty z przedstawicielami MATA NGO, organizacjami społecznymi, artystami i przedsiębiorcami z Macedonii otworzyły przed nami drzwi do współpracy międzynarodowej. Wierzymy, że te relacje zaowocują w przyszłości wieloma wspólnymi projektami, które będą służyć zarówno Polsce, jak i Macedonii. Wyjazd do Skopje był dla zespołu Ekohoryzont nie tylko okazją do poznania innego kraju i kultury, ale przede wszystkim do zdobywania wiedzy i inspiracji w dziedzinie ekologii. Dziękujemy Fundacji Sendzimira, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz naszym macedońskim gospodarzom za niezapomniane chwile i cenne doświadczenia. Wróciliśmy do Polski z głowami pełnymi pomysłów, gotowi na ekologiczne wyzwania.